Tehlikeli yüklerin depolanması

Kakao çekirdekleri oldukça yanıcıdır

Çikolata hiç tartışmasız dünyada en çok sevilen yiyecektir. Süpermarket raflarında bulabileceğiniz çikolatalı pastadan, dondurmadan ve şekerlemeden leziz çikolata kaplamalı atıştırmalıklara kadar bu tatlı dünyadaki her erkeği, her kadını ve her çocuğu kendine çekmektedir. 

Ancak bu dışarıdan masum görünen tadın karanlık bir tarafı da var. Tehlikeli tarafı, bel bölgenize ekstradan birkaç kilo eklemekten çok daha vahimdir. Çikolata ve dahası kakao oldukça yanıcıdır. Yanması durumunda alevinin söndürülmesi oldukça zordur, çünkü kakao tozunun içerisinde yüzde 10 ila 20 arasında yağ bulunmaktadır ve toz halinde iken çok fazla yer kaplamaktadır.

Ama tedirgin olmanıza gerek yok. Asıl tehlike büyük miktarlarda depolandığında veya taşındığında meydana gelmektedir.

Etkin işbirliği neticesinde etkin çözüm

Hollanda'da meydana gelen iki büyük kakao yangınından sonra DSV ve Cargill Cocoa & Chocolate (Kakao ve Çikolata), kakaonun depolanması için yangına karşı güvenli bir yaklaşım barındıran yeni bir tasarım üzerinde çalışmaya karar verdi. Kakao ürünlerinin, özellikle de kakao tozunun depolanması için özel olarak donatılmış iki yeni depo kuruldu.

Kakao alevinin üzerine su sıkmanın çok az etkisi bulunmaktadır. Önlem almak her zaman düzeltmekten daha iyidir. İşte bu nedenden dolayı kakao ürünleri için yeni ve güvenli bir depo kurmak üzere DSV ile işbirliği yaptık - yangın riskini belirgin şekilde düşürecek bir depo. Ve bu depo, kakao sektöründe dünya çapında bir ilk.

GijsVorstman, Cargill Cocoa & Chocolate Tedarik Zinciri Direktörü

Yangını önlemek için oksijen seviyesini düşük tutuyoruz

Depoda oksijen seviyeleri normal yüzde 21'lik orandan yüzde 16-17'lik orana düşürülmüştür. Bu seviyelerde kakao sadece alev çıkarmadan yanabilir veya duman çıkabilir, ama yangına neden olmaz.

Eğer kakao tutuşursa, sıvı CO2 barındıran iki büyük tankerden deponun içerisine karbon dioksit püskürtülecektir. Bu şekilde oksijen seviyesi yüzde 12'ye düşecek ve yangın etkin şekilde söndürülecektir. "Bu konsept bir süredir var, ama bu, söz konusu yaklaşımın oldukça yenilikçi bir uygulaması," diyor Gijs.

Otomatik gelen ve giden operasyonlar

Prensip olarak depo çalışanlarının düşük oksijenli ortamlarda çalışmaması gerekmektedir. Tam otomatik VNA/AGV'ler (oldukça dar geçitli otomatik araçlar) tarafından kakao içeride taşınacak.

Bu otomasyon sayesinde hem etkinlikten tasarruf edilecek hem de insan hatası riski azalacak ve sonuç olarak depo, Cargill için iyi bir yatırım olacak. "Doğal olarak oldukça pahalı depolarla kendimizi piyasa dışında fiyatlandırmak istemeyiz. DSV ile bir süredir kullanılmakta olan bir otomasyon konseptini oldukça yenilikçi bir şekilde kullanıyoruz," diyor GijsVorstman.

DSV Solutions mevki müdürü RemcoInnemee da Cargill ve DSV arasındaki işbirliğinden memnun:

"Kakao ürünlerinin depolanması ile ilgili yeni yönetmelik ile yangının önlenmesi konusundaki tarafların odağının birleşmesi sonucunda oldukça yenilikçi bir depo ortaya çıktı," diyor Remco.

Depolar açıldıklarından bu yana bir kıvılcım dahi olmadan sorunsuz bir şekilde çalışıyor. İçiniz rahat olsun - çikolatanız güvenilir ellerde.

Cargill Cocoa & Chocolate Cargill Hakkında

Cocoa & Chocolate, dinamik kakao dünyasında stabilite sağlamaktadır. Kakao çekirdeği üreten ülkelerdeki etkileyici altyapısı ve organizasyonları sayesinde, en kaliteli çikolata ve kakao bileşenlerinin üretilmesi için temel olan yüksek kaliteli çekirdekleri satın alabiliyorlar.   İşleme, tedarik zinciri yönetimi, piyasa bilgisi ve teknik servisteki deneyimi, Cargill'in dünya çapında yiyecek sektörüne sunduğu bileşenlerin ambalajını tamamlıyor.

Teklif alın