open/close

Tünel vizyonu için lojistik

Kopenhag Metrosu için beton tünel duvarı parçalarının taşınması

Kopenhag sokaklarının çok altında, Nora, Tria, Minevra ve Eva günde yaklaşık 20 metre ilerleyerek yavaşça hareket ediyorlar. “Bunlar, 2019’da açılacak yeni metro hattının inşaatında kullanılan dört tünel delme makinesinin isimleri”, diyerek açıklama yapıyor, yeni hattın inşaatından sorumlu konsorsiyum olan Kopenhag Metro Ekibinin Satın Alma Müdürü Carlo Giraudo.

 

Tünel delme süreci boyunca, tünel halkaları kuruluyor. Her bir halka, Almanya’dan DSV’nin Proje Ekibi tarafından teslim edilen altı parçadan oluşuyor.

 

“Olası en düşük çevre etkisinde ısrar ettik” diye ekliyor Carlo. “Ne de olsa, bir metro sistemi çok “yeşil” bir ulaşım sistemidir.”

 

Toplam ağırlıkları 385.000 ton olan yaklaşık 22.000 halka bulunuyor. Bunlar eğimli ve yumuşak; yani düşük sürtünme güçlerinden dolayı taşınması hayli zorlu. Ve uzun yıllar içerisinde gerçekleşecek projede gecikmelere yol açmaması için hepsinin de “tam zamanında” teslim edilmesi gerekiyor.

 

Öyleyse Almanya’dan Kopenhag’a nasıl taşınıyorlar? Karayoluyla yaklaşık 700km tutarken, denizyoluyla sadece 200km. Ve bir gemiyle, bir seferde çok daha fazla parçayı taşıyabilirsiniz.

 

Bundan dolayı DSV, Sassnitz ve Kopenhag arasında çalışan RoRo (roll on – roll off) gemileri kiraladı. DSV aynı zamanda, parçaların ihtiyaç duyulana kadar saklanabilmesi amacıyla Kopenhag’daki limanda 100.000 m2 geçici depolama alanı kiralamasını da düzenledi.

 

DSV, 2012 yılındaki ön planlama aşamasından bu yana proje içerisinde görev alıyor. Gemi kullanılması kararı, masrafları azaltmak ve çevre etkilerinin azaltılması amacıyla alındı. Aynı zamanda, güvenli, kolay ve etkin bir taşıma sistemi.

 

Carlo Giraudo bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklıyor: “Bu tip yaratıcı ve esnek düşünceler ile güvenilir ve zamanında teslimat, bu büyüklükteki bir projenin olmazsa olmazları arasındadır”. 

Kopenhag Metrosu Hakkında

Avrupa’nın yeraltı toplu taşıma sistemine sahip en son başkentlerinden biri olan Kopenhag Metrosu, tamamen sürücüsüz trenleriyle, ilk önce milenyumun başında açıldı. Bu o kadar büyük bir başarıydı ki, şehir genişletmeye karar verdi. 15.5km uzunluğundaki Şehir Hattı, taşıma sistemine 17 yeni istasyon ekledi. Yeni hattın 2019 yılında açılması bekleniyor. Daha fazla bilgi için; www.cmtcityringen.dk

 

Proje taşıma hakkında daha fazla bilgi için bizimle irtibata geçiniz

Teklif alın